S.S.L. Season 175

Season Summary

Season 175 began with the Summer Cup, as usual, but with a new format, now covering the 'A' and 'B' leagues in mini-leagues. The cup was won by Dundee United, who defeated St Mirren 2–1 in the final. See the bottom of the page for the full results.

In the league, Dundee United won their 7th league title, their first for 33 seasons, pipping Celtic on goal difference in the final match of the season.

 

Premier League

Final League Table

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification/Relegation
1Dundee Utd (C)3020736830+3867Qualification to Euro-League
2Celtic3020736430+3467Qualification to Euro-League
3Hearts3019475632+2461Qualification to Euro-Cup
4Motherwell30161046535+3058
5Aberdeen30151056232+3055
6Hibernian3014795844+1449
7Inverness30144124945+446
8St Mirren (CW)3097143946-734Qualification to Euro-Cup
9Alloa Ath3096154657-1133
10Partick Th (p)30711124153-1232
11Falkirk (p)3079144560-1530
12Rangers3076173758-2127
13Ross Co30512133455-2127
14Hamilton Acad3075183357-2426
15Dundee (R)3075183768-3126Relegation to League One
16Raith R (R)3058173163-3223Relegation to League One

Results

Home-AwayABAACEDDDUFKHAHEHIIVMLPTRRRARCSM
Aberdeen2–22–24–00–05–13–10–22–02–02–03–04–03–11–14–0
Alloa Ath0–43–44–10–22–24–20–02–20–31–01–01–34–31–22–1
Celtic1–02–12–06–21–11–03–10–32–02–23–01–11–13–04–2
Dundee1–33–20–11–13–22–12–32–32–40–31–21–11–12–00–0
Dundee Utd2–02–14–05–12–03–12–12–13–11–05–23–20–15–03–1
Falkirk0–02–21–31–01–14–13–10–22–01–21–13–24–30–32–3
Hamilton Acad2–12–10–40–12–14–12–40–11–30–01–13–01–02–20–1
Hearts5–02–12–03–10–33–12–03–03–20–24–11–01–00–11–1
Hibernian2–22–01–15–02–23–24–02–32–11–34–10–11–14–32–1
Inverness2–23–20–32–10–32–12–01–12–01–22–11–14–14–11–0
Motherwell2–22–11–25–22–24–22–00–03–33–02–25–14–02–24–1
Partick Th1–24–21–12–22–32–24–11–01–02–21–31–21–00–02–2
Raith R1–40–10–42–31–11–10–20–21–31–32–22–13–20–00–2
Rangers1–11–30–12–11–12–02–11–42–32–10–11–12–02–33–1
Ross Co2–21–10–41–20–11–32–21–22–20–21–10–22–23–10–2
St Mirren0–20–11–23–10–31–11–11–21–01–02–31–14–15–00–0

League One

Final League Table

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification/Relegation
1Dumbarton (r)(P)3022447632+4470Promotion to Premier League
2St Johnstone (P)3019656235+2763Promotion to Premier League
3Cowdenbeath30151145430+2456
4Kilmarnock3016596038+2253
5Morton3014795343+1049
6Livingston30137104641+546
7Airdrieonians (p)30127114844+443
8Queen o' South30126124949042
9Brechin C301010104547-240
10Dunfermline Ath (r)30123153948-939
11Forfar Ath3098134049-935
12Ayr Utd30104163461-2734
13Arbroath3086164251-930
14Stranraer (p)3079143750-1330
15Queen's Pk (R)3047194272-3019Relegation to League Two
16Peterhead (R)3046202764-3718Relegation to League Two

Results

Home-AwayAIAHAUBCCODBDFFOKILIMNPDQSQPSJSR
Airdrieonians0–03–21–12–23–00–10–14–01–12–13–22–12–12–01–2
Arbroath1–33–00–12–22–42–04–20–22–40–14–02–34–12–32–0
Ayr Utd1–21–03–02–32–40–21–00–30–12–12–00–23–13–30–0
Brechin C2–21–04–02–23–43–31–23–21–11–02–21–22–10–10–0
Cowdenbeath1–02–02–02–21–14–02–01–01–23–04–01–05–00–22–0
Dumbarton3–05–05–01–04–12–01–03–13–23–03–14–11–22–06–2
Dunfermline Ath0–32–01–21–30–20–32–00–20–32–14–02–01–02–24–1
Forfar Ath3–10–21–12–23–11–22–12–02–22–24–22–21–02–21–1
Kilmarnock5–21–15–01–11–11–33–04–10–22–33–13–14–23–11–1
Livingston0–11–00–12–11–22–22–11–00–32–25–12–12–21–22–0
Morton4–32–12–04–12–20–00–22–01–24–14–24–12–21–02–0
Peterhead2–22–21–20–20–10–10–12–01–10–00–20–23–10–12–1
Queen o' South2–01–12–30–10–02–11–22–32–12–12–22–01–01–14–2
Queen's Pk2–13–32–23–22–20–33–32–21–32–30–10–12–42–32–1
St Johnstone1–04–05–04–02–23–02–11–00–21–03–34–14–33–13–1
Stranraer2–20–23–11–20–02–22–13–10–13–02–01–12–24–20–1

(C) = Champion; (CW) = Cup winnner; (R) = Relegated; (P) = Promoted; = Promoted via play-offs; (p) = Promoted in previous season; (r) = Relegated in previous season.

Promoted from League Two: Stenhousemuir, Stirling Albion.

Albion Cup

First Round
 East Fife2 – 0Berwick Ra 
 St Johnstone2 – 0Cowdenbeath 
 Formartine Utd1 – 1Dalbeattie Star 
ReplayDalbeattie Star1 – 2Formartine Utd 
 Auchinleck Talbot1 – 2Dunfermline Ath 
 Queen's Pk3 – 1Whitehill Welfare 
 Stenhousemuir2 – 2Albion Rv 
ReplayAlbion Rv0 – 1Stenhousemuir 
 Forfar Ath0 – 2Morton 
 Montrose3 – 2Elgin C 
 Brechin C2 – 1Linlithgow Rose 
 Peterhead1 – 1Cove Rangers 
ReplayCove Rangers1 – 2Peterhead 
 Stranraer3 – 1Livingston 
 Clyde3 – 2Kilmarnock 
 Ayr Utd2 – 0Annan Ath 
 Stirling Alb0 – 3Arbroath 
 Dumbarton2 – 1Airdrieonians 
 East Stirling0 – 1Queen o' South 

 

Second Round   Third Round   Fourth Round   Semi-final   Final


























St MIrren
  2
 
E Fife
  1
    St Mirren
  1
 
Hearts
  2
  Hearts   0
 
Montrose
  1       St MIrren

4
 
Morton
  0       Ross Co

2
 
Clyde   1
    Clyde
0
1
Dumbarton
  0
  Ross Co
0
7
 
Ross Co
  4
      St Mirren (4)
0
 
Raith R

2       Motherwell (1)
0
 
Peterhead

1
    Raith R
  2  
Alloa
  2
  Alloa
  0
 
Hamilton
  1       Raith R (0)
2
2
Dunfermline
  2
      Motherwell (3)
2
2
 
Motherwell
  3
    Motherwell
  4
Queen's Pk
  3
  Queen's Pk
  0
 
Formartine Utd
  0
      St Mirren
2
Falkirk   3
      Aberdeen
1
Partick Th
  1     Falkirk   2
 
Aberdeen
0
3
  Aberdeen
  4
 
Rangers
0
0
      Aberdeen
 1
3
 
Hibernian
  2
      Dundee
1 2  
Q.o.S.   0     Hibernian
  1
Dundee
  3
  Dundee
  2
 
Brechin   2
      Aberdeen
3
Dundee Utd
  3
      Inverness
2  
Celtic
  1
    Dundee Utd

3  
St Johnstone
  3
  St Johnstone

1
 
Stenhousemuir   0
      Dundee Utd
1
3
Inverness
  2       Inverness
1
4
 
Stranraer   0
    Inverness
  4
Ayr Utd
  2
  Ayr Utd   1
 
Arbroath
  0
 

Summer Cup

GROUP A1PWDLFAGDPTS
St Mirren320163+36
Inverness320164+26
Rangers320143+16
Dundee300339-60

 

GROUP A2PWDLFAGDPTS
Dundee Utd320175+26
Aberdeen311164+24
Hamilton Acad31115504
Hibernian310248-43

 

GROUP A3PWDLFAGDPTS
Celtic321041+37
Raith R312032+15
Alloa Ath310235-23
Partick Th301257-21

 

GROUP A4PWDLFAGDPTS
Motherwell321062+47
Ross Co311154+14
Falkirk302146-22
Hearts302136-32

 

GROUP B1PWDLFAGDPTS
Morton330073+49
Dunfermline Ath320174+36
Peterhead31024403
Queen's Pk300307-70

 

GROUP B2PWDLFAGDPTS
Kilmarnock3300111+109
Cowdenbeath311157-24
Stranraer31025503
Ayr Utd3012311-81

 

GROUP B3PWDLFAGDPTS
St Johnstone330051+49
Forfar Ath311123-14
Arbroath310234-13
Livingston301224-21

 

GROUP B4PWDLFAGDPTS
Queen o' South330074+39
Brechin C302156-12
Airdrieonians302145-12
Dumbarton302134-12

 


Quarter-finals
Semi-finals
Final

                   

     
   


  Queen o' South
1

 

  Dundee United 2
 

  Dundee United
2

 

      Motherwell 0
 

  Motherwell 2


 

  Kilmarnock 1
 

  Dundee United
2

     

    St Mirren
1

  St Johnstone
2

 

  Morton 0
 

  St Johnstone
1

 

      St Mirren
4
 

  Celtic 2



  St Mirren
3
 


 

Scores in penalty shoot-outs shown in parentheses. * after extra time.

<- Home Page

@ VR–08