E.F.U. Euro-Cup - Season 177

Qualifying Phase

First Qualifying Round

Team 1 1st leg2nd leg Team 2 Agg Pens
Linfield Belfast 2–11–3 Anorthosis Famagusta3–4
Honvéd Budapest 2–00–3* FK Ventspils2–3
NK Celje 3–11–1 FC Balzers4–2
FK Kukësi 0–32–2 Gefle IF2–5
Zalgiris Vilnius 3–23–3 Garabag Agdam6–5
Red Star Belgrade 2–12–0 Mladost Podgorica4–1
FH Hafnarfjardar 2–10–3 Molde FK2–4
AaB Aalborg 2–03–1 FK Turnovo5–1
FK Sarajevo 0–11–3 St. Johnstone1–4
FK Aktobe 1–01–4 Hapoel Tel-Aviv2–4
Milsami Orhei 0–12–2 FK Minsk2–3
Airbus UK Broughton 3–22–0 MSK Zilina5–2
Dinamo Tbilisi 2–12–2 St. Patrick's Athletic4–3*–
Slask Wroclaw 3–11–0 Differdange 034–1
TPS Turku 2–01–3 Hajduk Split3–3
Valletta FC 1–10–0 Botev Plovdiv1–1

Second Qualifying Round

Team 1 1st leg2nd leg Team 2 Agg Pens
Neftchi Baku 0–33–3 PAOK Thessaloniki3–6
Racing Genk 3–22–0 Skënderbeu Korçë5–2
Apollon Limassol 4–13–2 Red Star Belgrade7–3
Dinamo Tbilisi 3–30–0 AaB Aalborg3–3
Zalgiris Vilnius 1–11–5 Anorthosis Famagusta2–6
St. Johnstone 0–01–1 Astra Giurgiu1–1
Slovan Bratislava 1–10–3 Zulte Waregem1–4
Maccabi Haifa 3–10–2 Dila Gori3–3
FC Vaduz 3–21–3 Sparta Praha4–5
Vardar Skopje 2–03–2 Grasshoppers Zürich5–2
FC Utrecht 5–32–1 TPS Turku7–4
NK Celje 2–00–3* Fenerbahçe2–3
Apollon Limassol 3–22–2 Slask Wroclaw5–4
CS Fola Esch 1–21–2 Steaua Bucuresti2–4
Malmö FF 0–20–3 Shakhtar Donetsk0–5
FK Ventspils 0–10–2 Legia Warsaw0–3
Tromsø IL 2–00–3 Lech Poznan2–3
FK Minsk 4–10–2 Dinamo Minsk4–3
Hapoel Tel-Aviv 5–00–2 Airbus UK Broughton5–2
Sturm Graz 2–33–3 Botev Plovdiv5–6
Besiktas 1–10–2 Molde FK1–3
Gefle IF 0–20–3 Dnipro Dnipropetrovsk0–5
Motherwell 0–32–2 Xanthi FC2–5

Third Qualifying Round

Team 1 1st leg2nd leg Team 2 Agg Pens
FK Minsk 4–32–5 FC Salzburg6–8
Anzhi Makhachkala 1–02–0 Molde FK3–0
Fenerbahçe 2–11–3* Celtic3–4
Sparta Praha 1–22–2 Dila Gori3–4
NK Maribor 4–11–2 PAOK Thessaloniki5–3
Shakhtar Donetsk 3–12–0 IF Elfsborg5–1
Shakhtyor Karaganda 1–20–2 Liverpool1–4
Zulte Waregem 1–30–2 Rapid Wien1–5
AaB Aalborg 1–32–3 Trabzonspor3–6
Legia Warsaw 1–32–2 Vitória Guimarães3–5
Standard Liège 3–10–0 Xanthi FC3–1
Dnipro Dnipropetrovsk 3–02–1 Vardar Skopje5–1
Lech Poznan 1–01–3 Chernomorets Odesa2–3
St. Johnstone 3–10–3 CSKA Moscow3–4
Girondins Bordeaux 3–11–2 Pandurii Târgu Jiu4–3
Lazio 3–02–1 Slovan Liberec5–1
Ajax 1–00–2 Botev Plovdiv1–2
PSV Eindhoven 4–00–3 FC Sankt Gallen4–3
Atromitos FC 3–22–0 FK Jablonec5–2
FC Utrecht 2–12–0 Anorthosis Famagusta4–1
Valencia 7–23–1 Hapoel Tel-Aviv10–3
Apollon Limassol 3–20–5 SC Freiburg3–7
Maccabi Haifa 0–02–1 Steaua Bucuresti2–1
Apollon Limassol 0–23–3 Racing Genk3–5
FC Thun 3–02–3 Viktoria Plzen5–3

Group Phase

Group A


TeamPWDLFAGDPts
Liverpool
6321127+511
Rubin Kazan
6321108+211
Racing Genk
6222109+18
Dila Gori
6024715-82
 LIVRACRUBDIL
Liverpool
2–12–22–2
Racing Genk
0–32–04–1
Rubin Kazan
2–11–13–1
Dila Gori
0–22–21–2

Group B

TeamPWDLFAGDPts
Girondins Bordeaux
6411137+613
Fiorentina
7322129+311
Dnipro Dnipropetrovsk
62131113-27
Celtic
6114815-74
 FIOCELGIRDNI
Fiorentina
2–02–22–0
Celtic
1–43–12–2
Girondins Bordeaux
3–02–02–0
Dnipro Dnipropetrovsk
3–24–22–3

Group C

 
TeamPWDLFAGDPts
Arsenal
6600214+1718
Estoril Praia
63031112-19
FC Salzburg
6204511-66
NK Maribor
6105515-103
 NK ARSFC EST
NK Maribor
1–22–01–2
Arsenal
7–12–03–1
FC Salzburg
1–00–33–1
Estoril Praia
3–01–43–1

Group D

 
TeamPWDLFAGDPts
Eintracht Frankfurt
6600155+1018
Atromitos FC
622287+18
Vitória Guimarães
6213810-27
Trabzonspor
6015110-91
 VITATREINTRA
Vitória Guimarães
1–11–32–1
Atromitos FC
1–01–44–0
Eintracht Frankfurt
4–22–11–0
Trabzonspor
0–20–00–1

Group E

 
TeamPWDLFAGDPts
Chernomorets Odesa
6411149+513
Lazio
7304109+19
Rapid Wien
62227708
CSKA Moscow
7115713-64
 CSKLAZCHERAP
CSKA Moscow
1–34–31–1
Lazio
2–01–23–1
Chernomorets Odesa
2–14–12–1
Rapid Wien
2–01–01–1

Group F

 
TeamPWDLFAGDPts
Sevilla
6510158+716
Standard Liège
622275+28
FC Thun
6213610-47
PSV Eindhoven
6105611-53
 PSVSTAFC SEV
PSV Eindhoven
2–01–22–3
Standard Liège
3–02–01–1
FC Thun
1–00–02–3
Sevilla
2–12–14–1

Group G

 
TeamPWDLFAGDPts
Valencia
6600194+1518
FC Utrecht
6312119+210
AS Saint-Étienne
6213715-87
Botev Plovdiv
6006312-90
 AS VALBOTFC
AS Saint-Étienne
1–32–12–2
Valencia
5–13–03–1
Botev Plovdiv
0–11–21–2
FC Utrecht
4–00–32–0

Group H

 
TeamPWDLFAGDPts
Shakhtar Donetsk
6510157+816
SC Freiburg
64021511+412
Anzhi Makhachkala
6213912-37
Maccabi Haifa
6006615-90
 SHASC MACANZ
Shakhtar Donetsk
3–23–13–0
SC Freiburg
2–34–22–1
Maccabi Haifa
0–11–20–1
Anzhi Makhachkala
2–21–34–2

Final Phase

Round Of 16

Team 1 1st leg2nd leg Team 2 Agg Pens
Rubin Kazan 2–30–2 Sevilla2–5
FC Utrecht 1–31–3 Arsenal2–6
SC Freiburg 2–13–2 Chernomorets Odesa5–3
Lazio 0–20–3 Eintracht Frankfurt0–5
Atromitos FC 2–42–2 Girondins Bordeaux4–6
Standard Liège 0–41–3 Liverpool1–7
Estoril Praia 3–00–4 Shakhtar Donetsk3–4
Fiorentina 3–20–4 Valencia3–6

Quarter-Final

Team 1 1st leg2nd leg Team 2 Agg Pens
Girondins Bordeaux 3–20–1 Valenciaa3–3
Shakhtar Donetsk 1–20–2 Arsenal1–4
SC Freiburg 0–30–2 Sevilla0–5
Liverpool 2–01–1 Eintracht Frankfurt3–1

Semi-Final

Team 1 1st leg2nd leg Team 2 Agg Pens
Arsenal 3–13–3 Sevilla6–4
Valencia 2–01–2* Liverpool3–2

Final

Team 1 ResultTeam 2Pens
Arsenal 2 – 1 Valencia
* After extra time. a Won tie on away goals rule. Penalty scores in parentheses.

YS1612